Předpokládaný vývoj cen nemovitostí

Předpokládaný vývoj cen nemovitostí

Od začátku pandemie se objevují nejrůznější signály budoucí ekonomické krize. Ta se samozřejmě promítne i do realitního trhu.

Po ekonomické krizi v roce 2008 došlo k poklesu cen nemovitostí se zpožděním několika měsíců a průměrně se jednalo o pokles 20 % z ceny nemovitostí.

Ačkoliv už pandemie několik měsíců trvá, dosud jsme pokles cen nemovitostí nezaznamenali. Důvodů je několik. Krize, očekávaná po koronaviru, vyvolala u investorů (i domácností) zvýšený zájem o bezpečné uložení peněz. Bezpečným přístavem pro uložení hotovosti před hrozbou rostoucí inflace jsou jistě nemovitosti. Z důvodu zvýšené poptávky neměli dosud prodávající důvod nabízené nemovitosti zlevňovat.

Další skutečností je snižování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a částečné rozvolnění pravidel pro poskytování úvěrů. Peníze na nákup nemovitostí jsou levné a získání hypotéky je jednodušší než před příchodem pandemie.

Do úvahy je však třeba vzít i skutečnost, že aktuálně probíhají vládní programy na podporu ekonomiky, které drží zaměstnanost a dotují provoz tisíců firem. Jakmile tato podpora skončí, teprve se začnou dopady krize projevovat. Z tohoto důvodu je zřejmé, že k poklesu cen nemovitostí bude docházet. Tento pokles nebude okamžitě a nebude se týkat všech nemovitostí stejně (historické centrum . . .). 

Závěr

Pokud uvažujete o prodeji nemovitosti, využijte zvýšenou poptávku kupujících, kteří hledají bezpečnou investici a mají možnost financovat nákup levným hypotečním úvěrem.

Jakmile se začne ekonomika potýkat s následky pandemie bez podpůrných programů, bude se objevovat mnohem více těch, kteří přijdou o zaměstnání, sníží se jim příjmy, nebo budou mít obavy z dlouhodobého závazku. Řada lidí, kteří mají nemovitosti jako rezervu, začne prodávat. Prodávat se bude mnohem hůře a za nižší ceny.

Ing. Ivan Kočí
Autor: Ing. Ivan Kočí

Rozumné je vybírat realitního makléře a ne realitní kancelář.